metryki.genealodzy.pl
Podziel się na Facebook Podziel się na BLIP Podziel się na Twitter Podziel się na Buzz Dodaj zakładkę Google Podziel się na Flaker Podziel się na Delicious     Genealodzy.PL     Metryki.Genealodzy.PL Google mapa Wyszukaj nazwisko w zasobach Opracowane indeksy Poczekalnia Zasoby w trakcie indeksacji Statystyki pobrań plików Jak indeksować Jak wyszukiwać Jak wspomóc           flag-pol.png flag-eng.png 19.05.2022 15:22

Jak odnaleźć akt w serwisie www.metryki.genealodzy.pl - pomoc

Kopie metryk (skany, fotografie) wyszukiwać można na 2 sposoby:

A. Poprzez wyszukiwarkę nazwisk

Nie dotyczy to wszystkich parafii ponieważ nie wszystkie są zindeksowane. Szczegóły zindeksowania można odczytać w statystyce indeksów i aktów .
1. Po wpisaniu nazwiska (wpisanie Kowalsk - bez ostatniej litery wyszuka nazwiska zawierające ten ciąg znaków, więc zarówno Kowalski i Kowalska) i naciśnięciu przycisku [Policz] wyświetli raport zawierający informację ile razy w jakich parafiach i rejestrach szukane nazwisko występuje. Wyszukiwarka przeszukuje również nazwiska panieńskie. Nazwiska można wpisywać bez użycia liter z polskimi ogonkami. Można też użyć znaku % (procent) który zastąpi dowolny fragment (Np. Andrzejcz%k wyszuka Andrzejczaków, -czyków i -czuków).
2. Po kliknięciu w liczbę wystąpień lub nazwę parafii wyświetli się raport zawierający wystąpienia nazwiska w zasobie. Przy części nazwisk pojawi się przycisk .
3. Kliknięcie przycisku otwiera obraz aktu w nowym oknie.

B. Poprzez przeglądanie aktów

1. Oby dotrzeć do interesujących nas aktów należy poruszać się “od ogółu do szczegółu” poprzez podział terytorialny wybrać kolejno obecne województwo i powiat docierając do zespołów archiwalnych, które są elektronicznymi kopiami zasobów poszczególnych parafii.
2. Kliknięcie w link zespołu otwiera go pokazując poszczególne księgi, każda o innej sygnaturze. Podział aktów na księgi jest identyczny jak w papierowych oryginałach. Księgi opisane kolorem szarym są czasowo niedostępne (brak kopii aktów).
3. Po wybraniu księgi (klikając jej sygnaturę) otworzy się okno w którym widoczne będzie 5 kolejnych ksiąg z podziałem na katalogi. Oprócz wybranej widoczne będą jeszcze 2 poprzednie i 2 następne w kolejności wzrastających sygnatur.
4. Po kliknięciu w katalog otworzy się jego zawartość wyświetlając linki do wszystkich kopii aktów w nim zawartych.
5. Ostatnim krokiem jest kliknięcie w link kopii aktu.
donate
© 2010-2022 Polskie Towarzystwo Genealogiczne :: ::